SSL Sertifikası nedir?

Ssl Sertifikası Nedir ?

SSL Sertifikası (Secure Sockets Layer) kısaca; Sunucu ile istemci (yani kullanıcı) arasındaki veri akışını şifrelemeye yarar. Bir web sitesine girdiğiniz zaman adres çubuğunda “https” yazıyorsa siz siteye girmeye çalıştığınız andan itibaren şu işlemler gerçekleşir;

Öncelikle sunucu, tarayıcıya bunun bir ssl oturumu olduğunu ve gerekli sertifika bilgilerini bildirir. Tarayıcı bu sertifika bilgileri ışığında, sertifika sağlayıcısından doğrulama talebinde bulunur. Sertifika sağlayıcısı adres ve tarih bilgilerini doğrulayarak tarayıcıya işlemin güvenli olduğunu bildirir. Alınmış olan sertifika çeşidine göre adres çubuğunda yeşil kilit,firma ismi, logo vs.. gözükür.

Bilgiler doğrulanmadığı durumda servis sağlayıcısı tarayıcıya bu sitenin güvenli olmadığı bilgisini verir. Tarayıcı da bu bilgi ışığında kendi uyarı sayfasıyla kullanıcıyı bilgilendirir.

SSL Neden Önemlidir?

Alışveriş merkezi, cafe, restoran vb.. bir halka açık yerde olduğunuzu varsayalım. Bulunduğunuz ortamda ücretsiz kablosuz ağlar mevcut. Şifresiz bir kablosuz ağa bağlanırsanız, aynı ortamdaki herhangi bir kötü niyetli kişi, sizin bağlantınızı izler. Hangi sitelere girdiğinizi, girdiğiniz sitelerde gönderdiğiniz ve aldığınız bütün verilerinizi kolaylıkla görebilecektir. Şifreli bir ağa bağlanıyorsanız bile, kablosuz ağ şifresini bilen herhangi birinin bunu yapabilmesi mümkündür.

Genele vuracak olursak, bağlı olduğunuz kablolu/kablosuz ağ üzerinde erişime sahip herhangi birinin bunu yapabilmesi mümkündür. Bunun doğurduğu riskleri düşünürseniz durumun vahimiyeti hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Özellikle e-ticarette çok daha riskli hale gelmekte çünkü işin içine kredi kartı numarası girmekte.

SSL sertifikası mevcut olan bir siteye girildiğinde ise site ile bilgisayarınız arasındaki bağlantı şifrelenecektir. (Site adresi http:// değil https:// ile başlıyorsa). Dolayısıyla, bağlı olduğunuz ağ üzerinde hareketlerinizi izleyen kötü niyetli bir kişinin bu şifreli bağlantıyı okuyamaz.  Güvenle bu sitede gezmeniz mümkün olacaktır. Bu sebeple, bankalar sanal pos kullanımı için satış sitesinde SSL olmasını zorunlu kılmaktadırlar, çünkü https:// olmayan bir sayfaya girilen kredi kartı bilgilerinin çalınması işten bile değildir.

Dolayısıyla, alışveriş yaparken karşınıza adresi https:// ile başlamayan bir kartlı ödeme sayfası çıkarsa, kesinlikle kart bilgilerinizi girmeyiniz. Sayfayı hemen kapatın, çünkü bu site kredi kartı bilgilerinizi çalmak amacıyla kurulmuş sahte bir sitedir. Durum bu değilse bile girdiğiniz kredi kartı bilgileri güvende olmayacaktır. 

Tabi ki sitede SSL kullanılıyorsa bile kredi kartı bilgilerinizi vereceğiniz şirketin güvenilir olup olmadığını da araştırmayı ihmal etmeyiniz, SSL kullanılıyor olması her zaman alışveriş yaptığınız yerin kesinlikle sorunsuz/iyi niyetli olduğu anlamına gelmeyecektir. İşin içinde her zaman “kötü niyetli insan” faktörü olabilmektedir.

SSL sertifikalarının yetkili bir şirket tarafından onaylı olması, bu sitenin güvenilir olduğunu gösterir. Böyle bir siteye https:// olarak giriş yaptığınızda herhangi bir sertifika hatası almazsınız ve güvenle işlemlerinizi yapabilirsiniz

Kısaca adres çubuğunun yeşil olması, sitenize girildiği anda gerçek bir şirketle muhatap olunduğunu gösterecek ve güven faktörünü en üst düzeye çıkarırken bu durumun satışlarınıza da yansımasını sağlayacaktır.

 

 

One Response

  1. Bhanu
    9 Eylül 2021

Cevap Bırakabilirsiniz

one × 5 =

% 100 Seo uyumlu, responsive tasarımlarımızdan özel teklif almak için bize ulaşın
₺ 2.990
Teklif İste
Türkiye'nin en kapsamlı Tasarım Merkezi'ne hoş geldiniz.